Problemy z potencją bardzo często spowodowane są przez różnego rodzaju choroby. Przyczyną problemów z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu są m.in. miażdżyca czy cukrzyca, które przyczyniają się do zwężenia naczyń krwionośnych. Nie zawsze jednak za problemy z potencją odpowiadają przyczyny fizjologiczne. 

Jakie choroby mogą przyczyniać się do problemów z potencją?

Do chorób, które mają wpływ na problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, należą cukrzyca, miażdżyca oraz szeroko rozumiane choroby układu krążenia. Przyczyniają się one bowiem do zwężenia naczyń krwionośnych, przez co krew w odpowiedniej ilości nie dociera do prącia, a to z kolei uniemożliwia osiągnięcie wzwodu. Ponadto, mężczyźni chorzy na cukrzycę częściej cierpią na zapalne stany w obrębie prącia. Przyczyną braku pełnej sprawności seksualnej mogą być także choroby nerek (przewlekła niewydolność nerek, leczenie nerko zastępcze), choroby gruczołu krokowego, a także choroby zwyrodnieniowe. Nie bez znaczenia są zaburzenia hormonalne, wywołane np. przez choroby tarczycy. Warto jednak pamiętać, że za problemy z potencją mogą odpowiadać także przyczyny psychogenne oraz niehigieniczny tryb życia.

Jak odzyskać pełną sprawność seksualną?

Część chorób, szczególnie tych związanych z układem krążenia, wpływa na sposób dopływu krwi do prącia. Zbyt mała ilość krwi, zbyt szybki jej odpływ uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego. W takim przypadku można sięgnąć po leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy piątego typu. Zawierają one substancję czynną sildenafil, która umożliwia swobodny przepływ krwi do prącia, a przez to powstanie wzwodu i jego utrzymanie. Do tej grupy leków zalicza się Viagra i Kamagra. Część chorób wymaga jednak bardzo przemyślanego leczenia, dlatego warto zgłosić problem lekarzowi pierwszego kontaktu, który pokieruje pacjenta do dalszej diagnostyki i leczenia.